Şüpheli Deri Lezyonlarının 4 Ana Tipi

1- Melanom

Deri kanserleri için en az görülen ancak en tehlikeli olanıdır. Melanom karşımıza koyu pigmente leke, düzensiz kenarlı, farklı renkler içerebilen, hızla büyüyen, pembe veya kırmızı şişlik şeklinde çıkabilir. İç organlara yayılabilir. Bu nedenle acil tedavi gerektirir.

08

07

2- Bazal Hücreli Karsinom

Deri kanserlerinin en sık görülenidir. Tipik olarak deriden kabarık, deri renginde, yüzeyi parlak kitle şeklinde ortaya çıkar. Kenarları inci tanesi gibi olup, yavaş büyüme gösterir. Yüzeyinde kabuk ve açık yara bulunabilir. Zamanla derinleşip, alttaki dokulara ilerleyebilir.

01

02

3- Skuamoz Hücreli Karsinom

Deri kanserleri içinde ikinci sıklıkta görülenidir. Güneşe açık olan (yüz, kafa derisi vb.) yerlerde görünür. Hızla büyüyen kabuklu veya açık yara bulunduran kabarıklık olarak karşımıza çıkar. Özellikle dudak, kulak veya parmak yerleşiminde ve bağışıklık sistemi baskı altında olanlarda hızla yayılabilir. Tedavide tümörün cerrahi olarak uzaklaştırılması gerekmektedir.

05

pic12

4- Aktinik Keratoz

Orta yaş ve ileri yaş grubunda daha sık görülür. Güneşe açık alanlarda (yüz, boyun, kulak, el sırtı, kafa derisi) yerleşir. Kırmızı-kahverengi renkli, yüzeyi pürtüklü, deriden hafif kabarık olabilen belirtilerle kendisini gösterir. %10-15 olasılıkla gerçek deri kanseri olan Skuamöz hücreli karsinom’a dönüşebilir. Bu nedenle tedavi edilmelidir.

03

04